http://iranianpt.ir/templates/sj_stabwall/images/logo-loading.png

ليزر و كاربردهاي آن در فيزيوتراپي

ليزر و كاربردهاي آن در فيزيوتراپي


مقدمه

بر اساس شواهد و مدارک موجود یونانیها و رومیها هر دو از اثرات مفید و درمانی نور بطور تجربی اطلاع داشته و از آن در درمانهای مختلف بهره می‌جستند.لیزر این نور شگفت از نظر ماهیت هیچ تفاوتی با نور عادی ندارد و خواص فیزیکی لیزر ، آنرا از نورهای ایجاد شده از سایر منابع متمایز می‌سازد. از نخستین روزهای تکنولوژی لیزر ، به خواص مشخصه آن پی برده شد. به جرأت می‌توان گفت پیشرفت علوم بدون تکنولوژی لیزر امکان پذیر نیست.

ليزر مخفف عبارت:

Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation
مبانی نظری لیزر را آلبرت انیشتین در ۱۹۱۶ (میلادی) طی مقاله‌ای مطرح کرد ولی سال‌های نسبتاً زیادی طول کشید تا صنعت و فناوری امکان ساخت نخستین لیزر را فراهم کند. چارلز تاونز در سال ۱۹۵۳ میزر (تقویت‌کننده موج میکروویو) را اختراع کرد و خواست آزمایش‌های خود را حول جایگزینی نور مرئی به جای فروسرخ ادامه دهد و هم‌زمان این امر میان آزمایشگاه‌های گوناگون در سراسر جهان به عنوان رقابتی جدی در نظر گرفته شد. نخستین میزر با استفاده از گذار میکروویو در مولکول‌های آمونیاک ساخته شد. در سال ۱۹۵۸ نخستین بار پیشنهاد فعالیت میزر در فرکانس‌های نوری در مقاله‌ای توسط اسکاولو و تاونز داده شد. عبارت لیزر در همان زمان در مقاله‌ای از «گوردون هولد»، دانشجوی دکترای دانشگاه کلمبیا، پیشنهاد شد و تئودور میمن (Theodore H. Maiman) لیزر پالسی یاقوت را در ۱۹۶۰ ساخت. نخستین لیزر گازی را نیز علی جوان فیزیکدان ایرانی در سال ۱۹۶۱ با استفاده از هلیوم و نئون ساخت. در سال ۱۹۶۲ نیز پیشنهاد لیزرهای نیمه‌هادی مطرح گردید.

پیشنهاد استفاده از گسیل القایی از یک سامانه با جمعیت وارون برای تقویت امواج میکروویو بطور مستقل را وبر، جوردون، زیگر، باسو، تانز و پروخورو دادند. نخستین استفاده عملی از چنین تقویت کننده‌هایی توسط گروه جوردون، زیگر و تاونز در دانشگاه کالیفرنیا انجام شد.این گروه نام میزر را که سرواژه‌ی عبارت « Microwave Amplification by Stimulated Emission of Radiation» است، برای آن برگزیدند.

انواع ليزر

لیزر حالت جامد

در این نوع لیزر ، ماده فعال ایجاد کننده لیزر ، یک یون فلزی است که با غلظت کم در شبکه یک بلور یا درون شیشه ، به صورت ناخالصی قرار داده شده است. فلزاتی که برای این منظور بکار می‌روند عبارتند از:

· اولین سری فلزات واسطه

· لانتانیدها

· آکتنیدها

لیزر گازی

ماده فعال در این سیستمها یک گاز است که به صورت خالص یا همراه با گازهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. بعضی از این مواد عبارتنداز: نئون به همراه هلیوم (لیزر هلیم_نئون)، دی اکسید کربن به همراه نیتروژن و هلیوم ، آرگون ، کریپتون ، هگزا فلورئید و ... .

 

لیزر مایع

از مایعات بکار رفته در این نوع لیزرها اغلب به منظور تغییر طول موج یک لیزر دیگر استفاده می‌شود.(اثر رامان) بعضی از این مواد عبارتند از: تولوئن ، بنزن و نیتروبنزن. گاهی محیط فعال برخی از این لیزرها را محلولهای برخی ترکیبات آلی رنگین از قبیل مایعاتی نظیر اتانول ، متانول یا آب تشکیل می‌دهد. این رنگها اغلب جز رنگهای پلی‌متین یا رنگهای اگزانتین و یا رنگهای کومارین هستند.

لیزر نیم رسانا

این نوع لیزرها به لیزر دیود و یا لیزر تزریقی نیز معروفند. نیم رساناها از دو ماده که یکی کمبود الکترون داشته ، (نیم رسانای نوع p )و دیگری الکترون اضافی دارد، (نیم رسانای نوع n) تشکیل شده‌اند. وقتی این دو به یکدیگر متصل می‌شوند، در محل اتصال ناحیه‌ای به نام منطقه اتصال p_n بوجود می‌آید. آن منطقه جایی است که عمل لیزر در آن رخ می‌دهد.

الکترونهای آزاد از ناحیه n و از طریق این منطقه به ناحیه p مهاجرت می‌کنند. الکترون هنگام ورود به منطقه اتصال ، انرژی کسب می‌کند و هنگامی‌ که می‌خواهد به ناحیه p وارد شود، این انرژی را به صورت فوتون از دست می‌دهد. اگر ناحیه p به قطب مثبت و ناحیه n به قطب منفی یک منبع الکتریکی وصل شود، الکترونها از ناحیه n به ناحیه p حرکت کرده و باعث می‌شوند تا در منطقه اتصال ، غلظت زیادی از مواد فعال بوجود آید. با از دست دادن فوتون ، تابش الکترومغناطیسی حاصل می‌گردد.

لیزر شیمیایی

در این نوع لیزرها ، تغییرات انرژی حاصل از یک واکنش شیمیایی باعث برانگیزش بعضی از فرآورده‌ها و در نتیجه وارونگی جمعیت می‌شود که به دنبال آن عمل لیزر اتفاق می‌افتد.

ليزرهای پر قدرت(High Power Lasers):

برای بريدن ، لخته کردن و بخار کردن بافت استفاده ميشوند . به اين نوع ليزر اغلب ليزر جراحی ميگويند چون از آن ميتوان بجای تيغ جراحی استفاده نمود.

ليزرهای كم توان(Low Level Lasers):

از آن ميتوان در تحريک فرآيند های سلولی استفاده نمود. از اين نوع ليزر به عنوان ليزرهای تحريک زيستی(Bio-stimulating) يا ليزرهای با توان کم (Low Intensity Lasers) نيز نام برده ميشود .

كاربرد ليزر در پزشكي

در يك جمع بندي كلي آثر بيولوژيكي و تحريك حياتي Biostimulation ليزر را ميتوان بصورت زير خلاصه كرد :

- تسريع گردش خون از طريق اتساع عروق كه نتيحه آن آثار ضد التهابي , تغذيه اي و تحريك متابوليسم سلولي مي باشد

- تغيير فشار هيدرواستاتيك در مويرگها كه منجر به افزايش جذب مايع بين سلولي , رفع تورم و فعال شدن ترميم مجدد بافتي Regeneration ميشود .

- تحريك جابجائي الكتروليت موجود در پرتو پلاسم سلولي كه منجر به تسريع متابوليك ميشود.

- تحريك پروسه هاي ايمني بدن كه نتيجه آن آفزايش توليد آنتي باديها و اثر ضد باكتريايي و رفع التهابات رماتيسمي مي باشد .

- تاثير بر روند توليد ATP در ميتوكندريها , توليد انرژي بيشتر در سلول , فعالتر شدن آن و همچنين تحريك فعاليت ميتوزي , كه بدنبال آن افزايش سرعت ترميم مجدد بافتي نيز حاصل مي گردد .

- تحريك فيبروبلاست و افزايش سنتز كلاژن ,كه موجب ترميم سريعتر زخمها ميشود .

- ايجاد عروق و مويرگهاي جديد .

- تسكين درد .

مكانيزم كاركرد ليزر

تحریک سلولی: لیزر باعث تشدید رشد و ترمیم مجدد سلول در پوست ، اتصالات ، مفاصل ، بافتها و ... می‌گردد.

افزایش فعالیت بافتها: تولید سلولهای زایا افزایش تولید آنزیمها و پروستا گلاندینها و ... را باعث می‌شود.

ترمیم و تشدید فعالیت : DNA لیزر در RNA بافت کلاژن تغییراتی را ایجاد می‌نماید.

استفاده از لیزر در درمان بیماریها

*کاربرد در درماتولوزی: درمان سوختگیها و زخمهای مقاوم به درمان آکنه ، اگزما ، پسوریاسیس ، ضایعات و اقدامات پیشگیرانه مثل جلوگیری از پیر شدن پوست توسط لیزر امکان پذیر شده است.

*بیماریهای عضلانی - اسکلتی و ارتوپدی: در درمان کشیدگیهای تاندونی آرتریت روماتوئید ، رفع اختلالات موجود در اتصالات عضلانی کمر دردها و کشیدگیها بکار می‌رود.

*در حوزه عصبی:درمان سردردها و میگرن توسط لیزر امکان پذیر می‌باشد.

*بیماریهای عروقی:درمان واریسهای وریدی ضایعات عروقی حاصله از بدو تولد و ... .

*ليزر در درمان و زيبايي پوست

*ليزر در درمان هاي دهان و دندان

*بیماریهای دهان و دندان:درمان پوسیدگیهای دندانی پریودنتیتها بیماریهای مخاط دهان اختلالات جویدن و … توسط لیزر صورت می‌پذیرد.

*كاربرد ليزر در چشم پزشكي

تعدادي از موارد استفاده از ليزر درماني در فيزيو تراپي

در سالهاي اخير استفاده از پرتوهاي ليزر در درمان بيماران بطور فزاينده اي به چشم مي خورد در اين ميان ليزردرماني در فيزيوتراپي نيز كاربردهاي موثري يافته است . ليزر هايي كه در فيزيو تراپي مورد استفاده قرار مي گيرند از نوع ليزرهاي كم قدرت يا Low Power Laser يا Cold Laser بوده كه حتي با كاربري طولاني مدت آنها هيچگونه آثار تخريبي در بافت بوجود نمي آيد . اين دسته ليزرها مربوط به كلاس 3-B هستند .

دو ليزر گازي He-Ne و ديودي IR بيش از ساير انواع ليزر در فيزيوتراپي مطرح بوده و بطور روز افزون در فعاليتهاي پژوهشي و درماني بكار مي روند . ليزر گازي He- Ne داراي طول موج 8/632 نانومتر و به رنگ قرمز درخشان بوده كه عمق نفوذ آن 1 تا 5/1 سانتيمتر مي باشد . ليزر نيمه رساناي مادون قرمز ( IR ) بيشتر از نوع گاليم – آرسنايد (پالسي يا ضرباني ) بوده و معمولا با طول موج 904 نانومتر توليد مي شوند عمق نفوذ ليزر هاي مادون قرمز 5 – 3 سانتيمتر ميباشد و به علت نزديكي طول موج آنها به اشعه مادون قرمز به اين نام خوانده مي شوند .

1 - ضايعات بافت نرم

مواردي مانند كشيدگي رباط و تاندون( Sprain & Strain) , التهاب تاندون Tendinitis ) ) , پارگي عضلات Muscle Tear ) ) , اپي كنديليت ( Tennis Elbewيا Epicondilitis ) , سندرم تونل كارپال CTS , مايوفاشيال تريگر پوينت (Trigger Points ) , پري آرتريت مفصل شانه , خار پاشنه , آتروفي سودك , بورسيت , اسكار بافتها و همچنين مراحل ابتدائي ترميم عصب .

2 – بيماريهاي دژنراتيو

آرتروز مفاصل , روماتوئيد آرتريت , كندرومالاشي پاتلا , كمر درد , درد دنبالچه Coxalgia, اسپونديليت آنكيلوزان , التهاب سينوويوم ,Osgood - Schlatter .

3- نورالژي و بيماريهاي عروقي

درد سياتيك , نروپاتيهاي ديابتيك , نورالژي عصب سه قلو .

4 - ناراحتيهاي ضربه اي

ضايعات مختلف ورزشي نظير كشيدگي يا پارگي رباط, تاندون و عضله , درد ناشي از شكستگيهاي قديمي و ترميم شكستگيها . ليزر با افزايش جذب هماتوم , تغيير شكل دادن استخوانها ( Remodeling ) , ايجاد عروق خوني , ته نشين شدن كلسيم و همچنين افزايش فعاليت ماكروفاژها , فيبروبلاستها و سلولهاي غضروفي , ترميم شكستگيها را تسريع مي كند .

موارد منع استفاده از لیزر در پزشکی

تقریبا هیچ موردی در منع استفاده از لیزر وجود نداشته و فقط به هنگام حاملگی به علت عدم وجود اطلاعات کافی بهتر است این وسیله با احتیاط استفاده شود.در مورد انواع مختلف پوست و یا داروهایی که فرد مورد استفاده قرار می‌دهد باید لیزر را با احتیاط بیشتری بکار برد. برای مثال استفاده از هپارین و وارفارین (داروهایی که معمولا برای رقیق کردن خون بکار می‌روند) منعی در استفاده از لیزر ندارند.

پس از کشف پنی سیلین کشف لیزر و شناخت قابلیتهای آن در طب بزرگترین انقلاب می‌تواند باشد.

مقالات تخصصی

IMAGE آناتومی گردن
سه شنبه, 13 مهر 1395
آناتومی گردن ستون فقرات گردنی شامل هفت مهره و ديسکهای بين مهره ای است. اين مهره ها با تحمل وزن سر، عامل حرکات متنوع آن نيز هستند. ريشه های عصبی مربوط به اندامهای فوقانی از ميان مهره های گردن عبور... ادامه مطلب ..
IMAGE انواع درمان های فیزیوتراپی
سه شنبه, 13 مهر 1395
انواع درمان های فیزیوتراپی   » مانوال تراپی یا درمانهای دستی ماساژ عبارت است از یك سری حركات منظم و ریتمیك كه توسط فیزیوتراپیست انجام می شود و بر روی سیستم عصبی عضلانی و گردش خون تأثیر می گذارد.... ادامه مطلب ..
IMAGE سندرم تونل كارپال
سه شنبه, 13 مهر 1395
سندرم تونل كارپال استفاده نادرست از “كيبورد” و “ماوس” كامپيوتر موجب بروزعارضه‌ئی موسوم به “سندرم تونل كارپال” می‌شود. اين عارضه بسيار آزار دهنده و دردناك بوده و درمان و جراحی دشواری... ادامه مطلب ..
IMAGE شوک ویو تراپی چیست؟
سه شنبه, 13 مهر 1395
شوک ویو تراپی چیست؟شوک ویو تراپی Extracorporeal shock wave therapy ESWT روش درمانی جدیدی است که در آن با استفاده از امواج صوتی پر قدرت درد ناشی از بعضی بیماری های سیستم حرکتی بدن انسان را کاهش میدهند. یک شوک ویو... ادامه مطلب ..
IMAGE علايم بيرون زدگي ديسك بین مهره اي
سه شنبه, 13 مهر 1395
علايم بيرون زدگي ديسك بین مهره اي علايم فتق دیسک مهره ای بر حسب محل آن و انواع بافت هاي نرم گرفتار متفاوت است و مي تواند از درد خفيف يا عدم وجود درد در مواردي كه فقط ديسك، آسيب ديده است تا درد... ادامه مطلب ..
IMAGE فيزيوتراپي تنفسي روشي جهت بهبود عملكرد ريه
سه شنبه, 13 مهر 1395
فيزيوتراپي تنفسي روشي جهت بهبود عملكرد ريه فيزيوتراپي قفسه سينه يا فيزيوتراپي تنفسي عبارت است از مجموعه روش‌هايي كه جهت كمك به پاكسازي راه‌هاي هوايي و افزايش عملكرد دستگاه تنفس در ارتباط... ادامه مطلب ..
IMAGE کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان
سه شنبه, 13 مهر 1395
کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان   اولین مرکز مجهز به دستگاه مگنتوتراپی برند ASA ایتالیا   درمان بسیار اثربخش بیماری های: 1-آرتروز 2-دیسک کمر و گردن و دردهای سیاتیکی 4-ضربه و آسیب های مغزی و نخاعی... ادامه مطلب ..
IMAGE ليزر و كاربردهاي آن در فيزيوتراپي
سه شنبه, 13 مهر 1395
ليزر و كاربردهاي آن در فيزيوتراپي مقدمه بر اساس شواهد و مدارک موجود یونانیها و رومیها هر دو از اثرات مفید و درمانی نور بطور تجربی اطلاع داشته و از آن در درمانهای مختلف بهره می‌جستند.لیزر این... ادامه مطلب ..
IMAGE لیزر پر توان
شنبه, 31 فروردين 1398
لیزر پرتوان (لیزر درمانی) لیزر پرتوان از انواع خدمات لیزر درمانی در علم پزشکی میباشد. درمان با لیزر پرتوان، یک روش جدید برای رهایی از بسیاری از عارضه های دردناک می باشد که سال هاست مورد توجه... ادامه مطلب ..
IMAGE ماساژ در زایمان
سه شنبه, 13 مهر 1395
ماساژ در زایمان   ماساژ بدن را تحریك می‌كند تا مواد ضد درد طبیعی بنام اندورفین از داخل بدن ترشح شود؛ مسكن‌های طبیعی كه حوصله و وضع روحی خوب را به شما باز می‌گردانند. اندورفین‌ها عامل احساس... ادامه مطلب ..
IMAGE مگنتوتراپی چیست؟
سه شنبه, 13 مهر 1395
مگنتوتراپی چیست؟ مغناطیس درمانی وآر تی ام اس rTMS چيست؟ مغناطيس درماني به دو روش مركزي و محيطي انجام مي شود . این روش درمانی از دیر باز مورد توجه پزشکان بوده است . مغناطیس با ایجاد تغییرات پتانسیل... ادامه مطلب ..
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها. نشان دهنده رضایت شماست. جزئیات بیشتر ...